Yangına Dayanıklı Çelik Kepenk Sistemleri


Son günlerde ülkemizin birçok bölgesini tehdit eden yangın felaketi, önceden önlem almanın gerekliliğini acı bir şekilde hatırlatmıştır. Ormanlık alanlar yanarken ülkemizin çeşitli yerlerinden işyerlerindeki yangın haberleri de gelmeye başlamıştır. Bu yüzden kendi çalışma alanımızı ilgilendirecek şekilde yangına dayanıklı çelik kepenk sistemleri yazımızda, sizlere işyerinizi yangından koruyacak özel önlemlerden biri hakkında bilgi aktarıyoruz.

Yangına Dayanıklı Çelik Kepenk Sistemleri - Çınar Kapı Sistemleri

İşletmelerinizi yangından korumak için en etkili yöntem yangın söndürme sistemleri olsa da, yangın merdiveni ve yangın kapısına ek olarak ana kapı, depo girişi veya tali çıkış mahiyetinde kullandığınız kepenklerin de yangına dayanıklı olması gerekir. Herhangi bir yangın riskinde işyeriniz yeterli yükseklikte değilse yangın merdiveni bulunmayabilir. Zemin katlarda çıkışlar normal olarak ana girişten yapılacaktır. İşletmelerin güvenliğini sağlamak için kullanılan kepenkler de yangın anında giriş-çıkışın yapılacağı yerler arasındadır.

Bu yüzden kapı olarak kullanılan ve birçok işlevi sayesinde mesai saatleri içinde kolaylık sağlayan kepenklerin yangına dayanıklı olması, Çınar Kapı Sistemi olarak, üretici kimliğimizle bizlerin sorumluluğundadır. TSE sertifikalı olarak ürettiğimiz ve montajını yaptığımız tüm kepenk çeşitleri yangına belirli bir süre dayanıklı olarak hizmet vermektedir. Tahliye süresi kazandıracak kadar belli bir ısıya kadar dayanan kepenkler, çalışanların can güvenliğini sağlaması açısından işlevsel olarak kabul edilir.

Kepenkler Yangına Karşı Ne Kadar Süre Dayanabilir?

Kepenkler içerisinde en fazla tercih edilenlerden biri olan çelik kepenk sistemleri, yangın esnasında toplamda 240 dakikaya kadar dayanabilmektedir. Bu dakikalar içerisinde ise bir taraftan yangına karşı direnç sağlarken, bir taraftan da fonksiyonunu yerine getirmektedir. Personelin çıkışını güvenli şekilde sağlarken, diğer yandan müdahale ekiplerinin de içeri girmesine olanak sağlar.

Yalıtım özelliği sayesinde yangından kaçış anında, çalışanlar veya binadakiler tahliye olurken ısıyı ve dumanı belirli bir süre dışarı çıkartmamaktadır. Ancak açık olarak kullanıldığında dumanın dışarı çıkmasına müsaade eder. Birimler arasındaki geçişi sağlayan kepenkler ise sızdırmazlık özelliği ile can güvenliğinizi korur. Özellikle çelik kepenk sistemlerinin çokça kullanıldığı endüstriyel tesislerde belirli bir süre direnç göstermesi, ilk yardım, kurtarma ve müdahale çalışmalarına katkı sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Oluşacak hasarın minimize edilmesini yangına dayanıklı kepenkler kolaylaştırır. Fabrika içinde yanan bir bölgenin ortaya çıkardığı ısıyı ve zehirli gazları, diğer birimlere geçirmeyerek görevini ifa etmiş olur. Elbette böyle tesislerin yangına karşı otomatik algılayıcı mekanizmalarla desteklenmiş yangın sistemlerini bulundurması gerekliliğini de hatırlatmak isteriz. Yangında hızlı ilk müdahale, yerinde olmakta ve büyümesine mani olarak büyük yatırımları kurtarmaktadır. İster kapalı alanda ister yarı açık alanda olsun, her türlü yüksek tehlikeli işyerinde yangın söndürme sistemlerinin tüm varlığından istifade etmek hayati derecede önemlidir.

Kepenkler Yangına Karşı Ne Kadar Süre Dayanabilir? - Çınar Kapı Sistemleri

Kepenkler İşyerinden Güvenli Çıkışa Yardımcı Olur mu?

Yangın esnasında kepenkler işyerinden güvenli çıkışa yardımcı olur çünkü yangına karşı dayanıklıdır. Yüksek ısıya dayanıklı olarak şekilde imal edilen ve uluslar arası standartları taşıyan çelik kepenkler ile işyerinizin yangın güvenliğine ekstra bir güvenlik sağlayabilirsiniz. Tüm aksesuarları ile birlikte yangın anında gerekli kurtarma çalışmalarına zaman tanıyacak kadar kaliteli üretilmektedir.

Bu yüzden endüstriyel faaliyetlerinizi yürüttüğünüz her türlü işletmenizde yangın güvenliği için en yüksek koruma sağlayan çelik kepenk sistemlerimizi incelemelisiniz. Uzmanlarımızın gözetiminde üretilen ve tüm dayanıklılık testlerinden geçirilen kepenklerimiz, yine profesyonel bir süreçle monte edilmektedir.

İşletmeniz için en güvenli kepenk sistemleri için referanslarımızı inceleyebilir, uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Sektörümüze yıllardır sağladığımız katma değer ile yangın riskini hesap ederek oluşturduğumuz ürünlerimiz, tüm tehlike sınıflarına uygun olarak üretilmektedir.

Kepenkler İşyerinden Güvenli Çıkışa Yardımcı Olur mu? - Çınar Kapı Sistemleri

Hizmetlerimiz

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Çınar Kapı Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik