Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik kapı sistemleri, binalarda hayatı kolaylaştıran en önemli teknolojilerden biridir. İnsanların binaya girişi ve araçların park alanlarına girişi gibi günlük olarak yoğun şekilde kullanılan geçişler için oldukça kolaylaştırıcı bir işlev görmektedir. Günümüzde AVM’lerin ana giriş kapılarından, apartmanların girişine kadar birçok alanda otomatik kapılar kullanılmaktadır. Kullanım türüne göre şifreli olarak da ayarlanabilen otomatik kapılar, güvenliği de sağlamaya yardımcı olur.

Otomatik Kapı Şirinevler Çınar Kapı - Çınar Kapı Sistemleri

Otomatik kapıların geçişlerde güvenliği sağlamak açısından da önemli rol oynadıkları görülür. Kalabalık insan grubunun çalıştığı, yaşadığı veya geçici olarak bulunacağı merkezlerin kapılarındaki yığılmaları önlemek otomatik kapı türlerinin en önemli özelliklerinden biri olmaktadır. Bu işlevi yerine getirirken zamandan tasarruf edilmesine de olanak tanımaktadır. Ayrıca otomatik kapı olmayan büyük bir binanın girişinde kontrol işlevini yerine getirecek personel maliyetinden de işletmeleri koruduğu görülmektedir.

Otomatik Kapı Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomatik kapı belirli sistemli bir mekanizmanın, harekete duyarlı veya düzenli çalışma prensibi ile girişleri sağlayan kapı türlerinden biridir. Kendi ekseninde dairesel dönen kapı modellerinden, yana açılan otomatik sistemlere kadar birçok türü bulunur. İsteğe göre kart okuma sistemine entegre edilerek, kontrollü ve yetkili girişi de sağlar.

Sistemsel olarak kendiliğinden açılan harekete duyarlı sensörlerin kullanıldığı kapılar, hastaneler, alışveriş merkezleri, büyük işyerleri gibi binaların girişlerinde kullanılmaktadır. Kart veya çip yardımı ile açılan ve sadece yetkili kişilerin girebildiği özel donanımlı yüksek güvenlikli kapılar ise laboratuarlar, hastanelerin belirli bölümleri, güvenlik sistemleri üretimi yapan işletmeler, kimyasal maddeler ile çalışılan tesisler, askeri bölgeler gibi kullanım alanlarına sahiptir.

Otomatik Kapı Nedir? Nasıl Çalışır? - Çınar Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Motoru Montajı ve Tamiri

Otomatik kapı motoru montajı ve tamiri yetkili servisler tarafından yürütülen en önemli hizmetler arasındadır. Otomatik kapılar çeşitli etkenler nedeniyle fonksiyonel olarak veya mekanik olarak arıza gösterebilmektedir. Dışarıda kullanılan kapıların çeşitli yağış türlerinden, rüzgardan veya darbeden ötürü zarar görebildiği, bina içindeki kapıların ise zorlamadan veya sürekli elektrik kesintilerinden hasar gördüğü tespit edilmiştir.

Böyle durumlarda zarar göreni elektrikle çalışan kapı motorlarının onarımı konusunda yetkili firmalar uzman olarak hizmet verir. Kapının ilk monte edileceği zamanlarda da kapı motorunun dikkatli şekilde monte edilmesi, dışarıda kullanılacaksa hava şartlarından koruyacak şekilde korunaklı olarak yerleştirilmesi ve çalışma prensibine uygun şekilde bağlantılarının yapılması önem arz eder.

Otomatik Kapı Motoru Montajı ve Tamiri - Çınar Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Motoru Fiyatları

Arızalanan ve işlevini yerine getiremeyecek şekle gelen kapı motorlarının değişmesi gerektiğinde otomatik kapı motoru fiyatları araştırılmaktadır. Fiyatlar konusunda otomatik kapınıza mekanik olarak uygun motorların seçilmesi önemlidir. Kapı hacmi büyükse ve kütlesi ağır ise çalıştıracak özellikte kapı motorlarının denenmesi gerekir. Bu konularda kapınızın özelliklerine göre uygun motor seçimini yetkil deneyimli firmalarda görevli uzmanlar yapmaktadır.

Otomatik kapı motoru fiyatları konusunda online olarak araştırma yapmak fikir edinmek açısından yararlı olabilir. Kapı motorunuzun özelliklerini tam olarak biliyorsanız yaklaşık maliyet konusunda internetten bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak otomatik kapı motoru montajı konusunda yeterli bir personelden yardım almanız gerekliliği doğacaktır.

Otomatik Kapı Motoru Fiyatları - Çınar Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Sistemleri Üretimi

Otomatik kapı sistemleri üretimi TSE standartlarında yapılmakta olup sertifikalı şekilde teslim edilmektedir. Üretimin kaliteli olmasından ötürü yeterli süre garanti verilmektedir. Montajın da aynı kalitede hatasız olarak yapılması üretimden gelen gücün aynı şekilde korunmasına yardımcı olur. Kapı sistemleri üretimi konusunda yılların deneyimine sahip firmamız, tüm kalite sertifikalarına uygun bir imalat süreci gerçekleştirmektedir.

İstediğiniz nitelikte kapının tasarlanması ve üretimi yetkili personelimiz tarafından yapılmaktadır. Otomatik kapıların hangi özelliklere sahip olmasını istiyorsanız üretim öncesinde belirtmeniz ve gerekli ölçülerin alınmasını sağlamanız önemlidir. Ölçü alımından sonra istenen özelliklerde kapı tasarlanmakta ve üretim aşaması için ilgili birime gönderilmektedir. Üretim bitince gerekli testleri yapılan otomatik kapı sistemleri, montajdan sonra da testten geçirilmektedir.

Otomatik Kapı Sistemleri Üretimi - Çınar Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Servisi

Düzenli olarak çalışan, yoğun binalarda sık sık kullanılan otomatik kapı sistemlerinin periyodik bakıma ihtiyacı vardır. Nasıl ki asansörlerin düzenli ve problemsiz çalışması için belirli aralıklarla bakımının yapılması gerekir; otomatik kapıların da düzenli ve sorunsuz çalışması, işlevini yerine getirip hizmet edebilmesi için periyodik bakımlarının otomatik kapı servisi hizmeti veren firmalar tarafından yapılması gerekir.

Gerekli mekanik ünitelerin yağlanması, vidalarının kontrol edilmesi, gerekli elektrik bağlantılarının ve akımlarının kontrol edilmesi, motor sağlığı için kullanılan ekipmanların incelenmesi, kapının hareket eden ünitelerinin düzeni gibi birçok faktör periyodik bakımlarda otomatik kapı servisi firmaları tarafından kontrol edilmesi gereken konulardır.

Özellikle dış mekanlarda bahçe girişi veya otopark girişi için kullanılan otomatik kapıların servis bakımında daha çok ihtiyacı olduğu görülür. Elektriksel panelinin veya mekanik yağlı sisteminin yağışlardan etkilenmesi, kuvvetli rüzgarlarda rayından çıkması, darbe veya çarpma nedeniyle ekseninden sapması gibi faktörler otomatik kapı servisi müdahalesine gerek duyulmasına neden olur.

Otomatik Kapı Servisi - Çınar Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Modelleri

Günümüzde en fazla kullanılan otomatik kapı modelleri dairesel olarak dönen ve genellikle alışveriş merkezlerinin girişinde gördüğümüz devasa kapılar, bahçe girişlerinde kullanılan, motor yardımı ile uzaktan kumanda yardımı ile sağa-sola doğru açılan kapılar, bina girişlerinde şifre veya kart okuma sistemi aracılığıyla genellikle yana doğru açılan otomatik kapılardır.

Bu kapı modellerinin hangisinin sizin amacınıza uygun olduğu uzmanlarımız aracılığıyla kararlaştırabileceğiniz bir konudur. Belirli bölgelerde zeminin veya alan darlığının zorlayıcı olarak bazı modellere yönlendirdiği görülür ancak geniş alanlarda müşterilerimizin talepleri doğrultusunda gerekli incelemeleri yaparak ölçüleri almakta ve tasarı sürecinden sonra üretim safhasına geçmekteyiz.

En modern otomatik kapı modelleri arasında göz tarama sisteminin olduğu kapılar, parmak iziyle açılan sistemler, belirli bir kayıt paneline sahip olan ve mesai kontrolü sağlayan sistemlerdir. Günümüzde yüksek güvenlikli kurumlarda retina sistemi ile açılan çift güvenlikli kapılar önemli rol oynamaktadır. Hem ilgili birime yetkisiz personelin girişini önlemek hem de güvenliği sağlamak açısından son derece faydalı olduğu görülmektedir.

Otomatik Kapı Modelleri - Çınar Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Fiyatları

Birçok açıdan fayda sağlayan ve son zamanlarında en fazla istenen kapı türlerinden olan otomatik kapı fiyatları, sürekli yapılan bir masraf olmadığı için çok fazla irdelenen bir konu değildir. Ancak piyasa koşullarından ötürü firmalar arasında fiyat farklılıkları görülebilmektedir. Böyle bir durumlar karşılaştığınızda düşük fiyat ile sürekli problem yaşama ihtimaliniz olan kapılar ile normal fiyat ile düzenli olarak problemsiz kullanabileceğiniz kapılar arasında kararsız kalabilirsiniz. Bu kararsızlığı çözmenin en sağlıklı yolu kapı firmasının referanslarına bakmanız ve yeniden bakım-arıza masraflarının önceki fiyatlandırmanın çok üzerinde bir maliyete dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda hesap yapmanız önerilir.

Otomatik kapı fiyatları aynı kalitede TSE sertifikalı ürünler arasında çok fazla fark göstermemektedir. İşçilik masrafı farklı olmakla birlikte kaliteli kapıların fiyatlandırmaları hem üretim merkezleri tarafından tüm firmalara aynı şekilde verilmekte, kullanılan yardımcı malzemelerin fiyatları da genel tutara etki etmektedir.

Elbette otomatik kapı modelleri konusunda hangisine karar vereceğiniz, kapılar için ek özellikler talep edeceğiniz düşünülürse, maliyet konusunda firmalar ile bire bir görüşmeniz kaçınılmaz olacaktır. Örneğin otomatik kapının uzaktan kumandalı olmasını istemeniz fiyatlandırma konusunda belirli bir standardı korurken, ek olarak aynı kapı için kartlı okuma talep etmeniz fiyata ister istemez etki etmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Çınar Kapı Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik