Fonksiyonel Kapılar Binanızda Nasıl Enerji Tasarrufu Sağlar?


Fonksiyonel kapılar otomatik yapıları nedeniyle sürekli açık veya kapalı kalmayan kapı türleridir. Yalnızca harekete duyarlı sensörleri ile gerektiğinde belirli bir süre açılıp kapanır ve binanızın ısınma maliyetlerini düşürür. Oysa diğer kapı türlerinde açık kalma ihtimali de olduğundan ısınma ile ilgili kış aylarında ciddi problemler yaşanabilmektedir. Döner kapıların da fonksiyonel nitelikli olmalarından ötürü aynı şekilde enerji tasarrufuna katkı sağladığını unutmamak gerekir.

Fonksiyonel Kapılar Binanızda Nasıl Enerji Tasarrufu Sağlar? - Çınar Kapı Sistemi

Her bina için uygun olmasa da bulunduğu alanı koruyan ve enerji kullanımını azaltan kapı türleri arasında olan fonksiyonel kapılar, halka açık işletmelerde güvenilir bir deneyim sunmaktadır. Hava basıncı kaybını önlemek, sıcak havanın ilk karşılaştığı açıklıktan soğuk havaya doğru hızlı yönelimini önlemek için fonksiyonel kapılar oldukça güzel bir fayda sağlamaktadır.

Herhangi bir hareketlilik sezildiğinde otomatik olarak açılan ve ayarlanan süre boyunca açık kalan fonksiyonel kapılar, istenildiği takdirde sürekli açık veya kapalı tutulabilmektedir. Bahar aylarında iç mekanların ısınması veya soğuması anlamında bir engel teşkil etmediği sürece ılıman iklimlerde açık tutulabilmektedir. Hastane gibi birimler arası geçişin önemli olduğu yerlerde mesai saatlerinden sonra nöbet zamanlarında bazı bölümlere geçiş, fonksiyonel kapılar kapalı tutularak önlenebilmektedir. Bu açıdan düşünüldüğünde gerçekten de çok ciddi enerji verimliliği sağlamaktadır.

Fonksiyonel Kapılar Güvenli mi?

İnsan veya diğer canlıların hareketlerine göre kapanmak üzere bile olsa yeniden açılabilen modüle sahip olan fonksiyonel kapılar güvenlidir. Döner kapılar da dahil olmak üzere otomatik olarak çalışan kapıların tamamı artık hareket veya temas halinde durmakta veya yeniden açılma yönüne doğru hareket etmektedir. Üzerinde yer alan sensörler aracılığı ile artık herhangi bir insanın veya çocuğun sıkışması veya zarar görmesi mümkün değildir. Bu açıdan teknoloji oldukça gelişmiştir ve deneyimlerle birlikte zararların aniden önlenmesi sağlanabilmektedir.

Fonksiyonel Kapılar Güvenli mi? - Çınar Kapı Sistemi

Farklı ebatlarda imal edilebilen ve genişliğine göre farklı boyutlardaki açıklıklarda kapıl olarak kullanılabilen fonksiyonel kapılar, belirli bir itme gücü ile çalıştığı için motorlarının düzenli bakımları önemlidir. Binaya giren ve çıkanların yaralanmasının önlemek için ise ani algılayıcı sensörler çok işe yaramaktadır. Bu sensörlerin zarar görmemesi için bunların da periyodik olarak teknisyenler tarafından gözden geçirilmesi önem arz eder.

Neden İşletmeniz İçin Fonksiyonel Kapıları Tercih Etmelisiniz?

Peki, oldukça fonksiyonel ve güvenli olduğunu bildiğimiz fonksiyonel kapıları neden işletmeniz için tercih etmelisiniz? Diğer kapı türlerinden daha fazla sağladığı avantajlar var mı? Bu konuda gerek üreticilerin gerekse kullanıcıların deneyimleri önümüzü aydınlatmaktadır. Üreticiler TSE garantili ürettikleri ve garantili olarak sundukları bu kapı türlerinin düzenli bakımlarını da yapmaktadır. Geniş bir servis ağı ile Çınar Kapı Sistemleri bölgenize en yakın kapı servis hizmetini sunan ekiplere sahiptir.

Neden İşletmeniz İçin Fonksiyonel Kapıları Tercih Etmelisiniz? - Çınar Kapı Sistemi

Binanızın mimari yapısına uygun olarak tasarlatabileceğiniz fonksiyonel kapılar estetik açıdan göz yormazlar. Bu işletmelerin bu kapı türlerini neden tercih etmeleri gerektiğinin en güzel cevabıdır. Ayrıca konumuz olan enerji verimliliğine de katkı sunması bir diğer faydasıdır. Tasarımlarda yer alan sensörler herhangi bir kazanın önüne geçilmesi için sağlıklı bir tercih olmaktadır. Mesai saatleri dışında kapalı tutulabilmesi, 24 saat açık bir işletmenin birimleri arasında güvenliği sağlaması açısından da işletmelerin lehine olan bir durumdur.

Hizmetlerimiz

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Çınar Kapı Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik