Fotoselli Kapı Sistemleri

Fotoselli kapı sistemleri günlük hayatta çoğu yerde karşılaştığımız otomatik sensörlü kapı türlerinden biridir.  Kapıya monte edilen radar sistemiyle hareketi algıladığı an açılan bu tür kapılar çok kullanışlı olmaktadır. Herhangi bir yük taşınırken kapıyı açma veya tutma gibi ek çabalara gerek duyulmaz. Sensör sizi algıladığı sürece de kapı kapanmaz. Böylece insanların giriş çıkışını da otomatik olarak sağlamış olur.

Otomatik Fotoselli Kapı Sistemleri - Çınar Kapı Sistemleri

Otomatik kapı grubunda olan fotoselli kapılar harekete duyarlı olduğu için kullanıcıların rahat giriş çıkış yapmasını sağlar. Tek taraflı sensör özelliği olan kapılar olabileceği gibi, istendiği zaman kartla açılan istendiği zaman ise otomatik hareket ile açılan türler de mevcuttur. Bu kapıların çok fonksiyonel olması özellikle hastanelerde giriş çıkış kontrolünün sağlanması açısından çok faydalıdır. Gerektiği zamanlarda yetkili personelin kartla veya şifreyle girebilmesi, gerektiği zamanlarda ise toplu kullanıma açılması duruma göre kullanım tipinin seçilmesine yardımcı olmaktadır.

Fotoselli Kapı Nedir? Nasıl Çalışır?

Fotoselli kapı, üzerindeki algılayıcı sensör ile harekete duyarlı sistemi barındıran ve açılma-kapanma eylemini hareket üzerinden sağlayan otomatik kapılardır. Günümüzde birçok binada ana giriş çıkış kapısı olarak kullanılmakla birlikte, odalar arası, birimler arası, laboratuarlar arası veya hastaneler gibi yerlerde poliklinikler arası geçiş için de kullanılabilmektedir. Otomatik olarak açılma özelliğinin yanı sıra istenilen şekilde açılma kapanma veya hiç açılmama niteliğine de sahip olmaktadır.

Çalışma şekli ortak kullanımlarda insan hareketini algılama, yaklaşan cismi fark etme şeklinde cereyan eder. Çift taraflı algılama özelliği daha çok kullanılmaktadır. Camlı modelleri daha estetik görünmektedir. Talebe göre camlara arkasını göstermeyecek film, şerit veya reklamlar yapıştırılabilmektedir. Böylece kapı sadece açıldığında arkasını göstermektedir. Ana kapıda yoğun şekilde kullanılan kapıların üzerine mevsimine göre sıcak-soğuk havanın içeri girmesini veya içeriden dışarı çıkmasını önleyecek klima benzeri önleyiciler konulabilmektedir.

Fotoselli Kapı Nedir? Ne Demek? - Çınar Kapı Sistemleri

Fotoselli Kapının Çalışma Prensipleri

Otomatik kapıların çoğunun çalışma prensibi benzerdir. Dışarıdan bir komut alarak çalışırlar. Bu komut kimi zaman uzaktan kumanda, kart okutma veya şifre girme olabilirken, kimi zaman ise hareketi algılama şeklinde çalışabilmektedir. Bazı fotoselli kapılara zamanlayıcı da tanımlanabilir. Ancak daha çok kullanılan türü serbest bölgelerde zamansız çalışan kapılar olmaktadır. Güvenliğin önemli olduğu, insan sirkülasyonunun kontrol altına alınması istendiği zamanlarda ise kartlı okuma veya şifre sistemi ile kapıların açılış sistemi değiştirilebilmektedir.

Fotoselli kapıların en yaygın kullanılan türü sağa-sola doğru açılan ve kapanan türüdür. Hem herhangi bir çarpma tehlikesiyle karşılaşılmaması hem de alandan tasarruf edilmesi yana doğru açılan kapıların en önemli avantajları arasındadır. Fotoselli kapının çalışma prensibi fiziksel bir itme çekme kuvvetine gereksinim duyulmamasıdır. Özellikle bedensel engeli olan bireylerin kapı açma zahmetine girmesini önler. Kolayca açılarak, tekerlekli sandalye, baston veya yürüteç gibi herhangi bir ekipman kullanan insanlar için avantaj teşkil eder.

Fotoselli kapılar genel olarak dört üniteden oluşur. Hareketi algılayıcı ünite, kontrol paneli, kapı kanatları ve kapı açma-kapama mekaniği şeklinde birimleri bulunur. Kapıya yaklaşan ve belirli bir hareket içeren eylemde algılayıcı sistemin devreye girdiği görülür. Kapının çalışma prensibinde algılama önemli yer tutar. Kontrol paneli kapının açılma şeklini girebileceğini sistemsel bir ünitedir. Kullanıma ve amaca göre kapının tüm hareketlerde tam açılıp kapanması komutunu verebilir, tamamen kapalı olmasını sağlayabilir, harekete ihtiyaç duymadan tamamen açık olması talimatını verebilir, kanatların soğuk havalarda yarım açılmasını sağlayabilir veya tek taraftan algılama isteğini girebilirsiniz.

Çok ağır olmaması nedeniyle kapı kanatları kolayca açılmaktadır. Elbette bu kanatların açılıp kapanmasını sağlayan ve kontrol paneli ile algılayıcı sistemden komut alan motor ünitesi de önemlidir. Düzenli olarak bakımları yapıldığı takdirde tüm makinelerin ve otomatik sistemlerin daha uzun ömürlü olduğu teknik olarak kanıtlanmıştır.

Fotoselli Kapının Çalışma Prensipleri - Çınar Kapı Sistemleri

Fotoselli Kapı Üretimi, Servisi

Fotoselli kapı üretimi ve servisi sektörde deneyime sahip olan firmalar tarafından yapılmaktadır. Görüştüğünüz firmanın TSE sertifikalarına sahip olmasına önem veriniz. Ulusal ve uluslar arası standartlara uyarak üretilen fotoselli kapıları daha uzun süre kullanabilirsiniz. Garantili olarak üretilen ve monte edilen bu kapıların ileri süreçte yaşayacağı arızaları da servis hizmeti ile yetkili firmalar çözmektedir.

Kapıların düzenli olarak bakımları yapıldığı takdirde mekanik arıza yaşamadıkları tespit edilmiştir. Dış etkenlerden kaynaklı problemler dışında niteliksel problemleri periyodik bakımlar ile kontrolde tutabilirsiniz. Yüksek gerilimden kaynaklanan elektriksel problemler, çarpma veya darbe ile kapı kanadının zarar görmesi, kızak özelliğini kaybetmesi, sistemin hareketi algılamaması gibi sorunlar en çok karşılaşılan problemler arasındadır. Tüm sorunların çözümü için mutlaka yetkili servis ile iletişime geçmelisiniz.

Fotoselli Kapı Üretimi, Servisi - Çınar Kapı Sistemleri

Fotoselli Kapı Özellikleri

Otomatik olarak açılması fotoselli kapıların en önemli özelliğidir. Saniyeler içinde açılması hızlı olduğunu göstermektedir. Özellikle iklim koşullarına göre kapıların hızlı açılıp kapanması binanın enerji tasarrufu açısından kayda değer bir fayda sağlar. Açık kalma süresi ayarlanabildiği için ekstra bir avantaj sağlar. Açılıp kapanması için çok yüksek bir elektrik akımına ihtiyaç duymaz. Elektrik kesilirse ortadan yanlara 4-6 kg arası bir kuvvetle açılabilmektedir.

Fotoselli kapıların en önemli özelliklerinden birisi de sessiz çalışmalarıdır. Motor sesi bile duyulamayacak ölçüdedir. Çok önemli bir darbe veya çarpma olmadığı sürece fonksiyonel bir problem yaşamaz. Bu da kapı için harcanan bütçenin verimli kullanılmasını sağlar. Hareket ile açıldığı için hareket sonrası kanatların arasında kalan bir nesne kapının kapanmasını önler. Bu tür bir emniyet tedbiri kapının zarar görmesini engeller.

Fotoselli kapıların bir türü olan dönen kapılar da yavaş hareket eden ve sizi binanın içinden dışına veya dışından içine yürüyerek geçiren bir mekanizma ile çalışır. Ancak yana doğru açılan modellerin çok daha verimli olduğunu söylemek gerekir. Otomatik fotoselli kapıların arkayı göstermeyecek şekilde kaplanabildiğini ve bunun da güvenlik için kullanılabildiğiniz görüyoruz. Bu kaplamalar reklam mahiyetinde olduğu zaman da hem reklam panosu için ayrılacak alandan hem de işçilikten tasarruf edilmesini sağlar.

Resmi kurumlarda ise çeşitli duyurular bu kapılar aracılığı ile insanlara iletilebilir. Şeffaf cam kullanılarak daha geniş ve ferah bir şekilde de kullanmak mümkündür. Ancak insanların kapının varlığını anlayabilmesi için camlarda fark edilmesini sağlayan işaretler bulundurulabilir. Kapı el yordamı ile açılmadığı için hijyen konusunda da avantaj sağladığı görülür.

Fotoselli Kapı Özellikleri - Çınar Kapı Sistemleri

Fotoselli Kapı Fiyatları

Fotoselli kapı fiyatları sağladığı avantajlar nedeniyle çok maliyetli olmamaktadır. Belirli bir üretim ve montaj masrafı olmaktadır ancak uzun süre kullanılabildiği ve çok fonksiyona sahip olduğu için maliyet konusunda problem teşkil etmez. Bina içinde çok sayıda fotoselli kapı ihtiyacı var ise bu ihale yöntemi ile alım yaparak çözülebilmektedir. Resmi kurumların bir ya da birçok binaya ortak ihaleye çıktıkları görülebilmektedir.

İhalede yer alan teknik şartnameler uzmanlarımız tarafından incelenmekte, TSE başta olmak üzere tüm global standartlara uyumlu kapılar üretilmektedir. Sadece imalat safhasında değil montajda da teknik olarak profesyonel şekilde düzenlemeler yapılmaktadır. Firmamızdan alacağınız hizmetler üretim, montaj, bakım ve servis hizmetleridir. Fotoselli kapı ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızı ve kullanmakta olduğunuz kapılar ile ilgili tüm problemlerinizi yetkili firma sıfatıyla çözüme kavuşturuyoruz.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Çınar Kapı Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik